Ekonomi

Yellen’dan borç limitini artırma uyarısı!

Yellen, Wall Street Journal tarafından düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Kongre’nin borç tavanını yükseltmek için harekete geçmemesi halinde Hazine ve ABD Başkanı Joe Biden’ın şiddetli seçimlerle karşı karşıya kalacağını belirtti.

Kaynakların tam olarak hangi gün tükeneceğini söylemenin zorluğuna işaret eden Yellen, temerrüde düşmemek için bir anlaşmanın mümkün olduğuna inandığını söyledi.

Önder Biden’ın bütçe açığını 1 trilyon dolar azaltacak değişiklikler önerdiğini hatırlatan Yellen, anlaşma sağlanamadığı takdirde hükümetin ödeyemeyeceği bazı yükümlülükler olacağını kaydetti.

Yellen, ödeme önceliğinin hükümet için operasyonel olarak mümkün olmadığını söyledi. “Borç tavanını yükseltmemiz gerekiyor”Yellen, mali piyasalarda borç tavanına ilişkin bir gerginlik olduğunu ve haziran ortasına kadar vadeli bazı Hazine bonolarının daha yüksek faiz oranlarından işlem gördüğünü belirtti.

Haziran ayı uyarısını borcun temerrüde düşme tarihi olarak yineleyen Yellen, kısa süre içinde ABD Kongresi’ni hükümet maliyesi konusunda güncelleyeceğini söyledi.

bogazkale-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu