Ekonomi

Akkuyu için tarihi gün! Türkiye nükleer çağa adım attı

Türkiye nükleer güç ülkeleri arasında tam ortasında yerini aldı. Akkuyu Nükleer Santraline nükleer yakıtın girmesiyle birlikte Türkiye bir nükleer tesise sahip olmuştur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Lideri Putin, Akkuyu Nükleer Santrali 1. Nükleer Yakıt Teslim Töreni’ne canlı iletişim ile katıldı.

Türkiye’nin nükleer enerji ülkeleri ligine yükseldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, santralin tüm ünitelerinin 2028 yılında hizmete açılacağını duyurdu.

“Ülkemizin elektrik tüketiminin yüzde 10’u bu santralden sağlanacak.”Cumhurbaşkanı Erdoğan, ifadelerini kullanarak yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretileceğini söyledi.

Öte yandan Erdoğan, farklı planlarda yapmayı planladıkları 2’nci ve 3’üncü nükleer santraller için de en kısa sürede harekete geçeceklerini açıkladı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Bugün, Türkiye’yi dünyanın nükleer güç ülkeleri arasında orta sıraya koyacak büyük atılımın sevincini paylaşmak için varız. Bu törenle milletimize bir sözü yerine getiriyoruz. Akkuyu NGS’nin üretiminin bir önceki aşaması olan nükleer yakıtların santral sahasına teslimine şahit oluyoruz. Artık Akkuyu nükleer tesis kimliğine kavuşmuştur. Ülkemiz 60 yıllık bir gecikmenin ardından nükleer güçte ülkeler ligine yükseldi.

“SANTRAL 2028 YILINA KADAR HİZMETTE OLACAK”

Avrupa kurulu nükleer enerjiyi yeşil güç ilan ederek bu konudaki tereddütleri giderdi. Başta Putin olmak üzere projemize başından beri destek veren tüm Rus makamlarına şükranlarımı sunuyorum. Her biri 1200 megavat gücünde 4 reaktörlü bir elektrik santrali kuruyoruz. Milli bütçemize yük getirmeyen bir finansman modeli ile hayata geçirildi. Akkuyu, Rusya ile aramızdaki en büyük ortak yatırımdır. 20 milyar dolarlık proje Rosatom tarafından tasarlandı ve inşa edildi. Santrallerin bakım, işletme ve devreden çıkarma işlemlerinin sorumluluğu yükleniciye aittir. 2028 yılına kadar santral hizmete girecek.

“ÜLKENİN ELEKTRİK TÜKETİMİNİN YÜZDE 10’U AKKUYU’DAN SAĞLANACAK”

Ülkemizin elektrik tüketiminin yüzde 10’u buradan karşılanacak. Burada tam kapasite 35 milyar kilovat saat elektrik üretilecek. Stratejik yatırım unvanını hak ediyoruz. Doğal gaz ithalatının azalmasına 1,5 milyar dolar katkı sağlayacak olan proje, milli gelire de olumlu katkı sağlayacak. Proje kapsamında Rusya’da eğitim alacak ve santralde çalışacak kişiler, ülkemizin nükleer enerji alanındaki insan gücüne zenginlik katacak. 300’den fazla mühendisimiz Rusya’da eğitim gördü. Bu santrali planlarken önceliğimiz güvenlikti. Santralimizin 6 Şubat depremlerinden etkilenmemesi, mühendislerin çalışmalarını ne kadar titizlikle yürüttüğünü gösteriyor.

“İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ SANTRALİ İÇİN HAREKETE GEÇECEĞİZ”

Bu proje ile ikinci ve üçüncü santrallerimiz için en kısa sürede harekete geçeceğiz. Rusya’nın Hatay’da kurduğu sahra hastanesi için özellikle milletim adına teşekkür ediyorum.

PUTİN’DEN AKKUYU NGS AÇIKLAMASI

Törende konuşan Putin “Gerçek anlamda en büyük Türk-Rus ortak projelerinden biri olan Akkuyu NGS’de önemli bir aşamaya geldiğiniz için sizleri tebrik ediyorum. Akkuyu, Türk-Rus tarihinin en büyük projelerinden biridir.” söz konusu. Güç ve ticaret bağlarının daha da geliştirilmesine karar verildiğini belirten Putin, şöyle konuştu: “Her iki ülke pazarını daha aktif göstereceğiz”sözlerini kullandı.

Putin’in açıklamaları şöyle:

Türkiye’de gaz merkezi kurulacak. Türkiye’de kurulacak gaz merkezi ile ticaret artacak. Gazımızın üçüncü ülkelere yönlendirilmesi konusunda işbirliği yapma kararı aldık.Piyasa koşullarında talep gören yabancı ülkelere satış yapacaktır.

Geçen yıl 5 milyondan fazla Rus vatandaşı Türkiye’ye geldi. Türkiye için beyin sarsıntısı bizi gerçekten üzdü. Can ve mal kaybına uğradı. Türk hükümetinin neden zor görevlere düştüğünü de anlıyoruz. Altyapı oluşturulacak. Burada da Türkiye’ye desteğimizi vermeye hazırız. Çok sıradışı bir durumla karşı karşıyayız. Rusya, Türkiye’ye tıbbi yardım gönderen ilk ülkelerden biri oldu. Bütün bu bağışları gönülden yapıyoruz.

Dünyanın en büyük nükleer santralini yapıyoruz.Rus ve Türk güç uzmanları büyük bir azim ve uyum içinde çalışıyor. Dört reaktörü de aynı anda kuruyoruz. Çalışan sayısı 20 bini aşıyor, 30 bine yaklaşıyor.

70 YILLIK HAYAL GERÇEK OLDU

Akkuyu NGS, Türkiye için güç ve teknoloji alanında bir milat olacak ve Türkiye’nin 70 yıllık hayali gerçek olacak. Akkuyu NGS ile Türkiye, en yüksek güvenlik standartlarında en son teknoloji ile elektrik üretecek. Türkiye bu atılımla büyük ve güçlü Türkiye’ye doğru emin adımlarla yürüyecektir.

İSTANBUL’UN GÜCÜNÜ SAĞLAYACAK

Akkuyu Nükleer Santrali faaliyete geçtiğinde İstanbul’un toplam elektrik harcamasını tek başına karşılayacak dev bir elektrik üretim üssü olacak.

60 YILLIK HİZMET

Akkuyu Nükleer Santrali 60 yıl kesintisiz hizmet verecek. Bakım ve yenilemelerle kullanım ömrü 20 yıl daha uzatılabilir. Türkiye ekonomisine 50 milyar dolar katkı sağlayacak.

TEK MALZEMEYE EN BÜYÜK YATIRIM

Cumhuriyet tarihine dev bir yatırım olan projenin temeli 3 Nisan 2018’de atıldı.Hızlı çalışmalar sonucunda bugün ilk ünite devreye giriyor.

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ PROJESİ HAKKINDA BİLGİLER

1- AKKUYU NGS İLE;

• Türkiye’nin elektrik ihtiyacının %10’u karşılanacaktır.

• CO2 emisyonları yılda 35 milyon ton azalacak.

• Projeye 6,5 milyar ABD doları yerli katkı sağlanacaktır.

• Yıllık 7 milyar m3 doğal gaz ithalatı engellenecektir.

2- AKKUYU NGS İNŞAATININ SON DURUMU

• 4 ünitenin tamamında Nükleer Düzenleme Kurumu’ndan (NDK) alınan yapı ruhsatı ile çalışmalar devam etmektedir.

• Akkuyu NGS’de dünyada sadece 5 adet olmak üzere dünyanın en büyük vinçlerinden ikisi (Liebherr LR 13000) çalışmaktadır.

• Dünyanın en büyük nükleer santral şantiyesi ülkemizdedir.

• Şantiyede yaklaşık 30.000 kişi en yüksek hızda çalışmaktadır. Çalışanların %80’i Türk.

• Akkuyu NGS projesinde başta nükleer enerji, inşaat, elektrik ve elektronik olmak üzere 600’den fazla Türk mühendis çalışmaktadır.

• Akkuyu projesi her zaman NDK, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve diğer ilgili kuruluşlar ve uluslararası bağımsız denetim kuruluşları tarafından denetlenmektedir.

3- NÜKLEER GÜÇ EĞİTİMİ İÇİN RUSYA’YA GÖNDERİLEN ÖĞRENCİLER

• 317 öğrenci eğitim için Rusya’ya gönderildi.

• Rusya’dan dönen 291 yüksek nükleer mühendis Akkuyu’da göreve başladı. 26’sı eğitimlerine devam ediyor.

• 500’e yakın öğrenci MEB YLSY bursu ile yurt dışında okumak üzere seçildi.

4- DÜNYADA NÜKLEER;

Avrupa Komitesi, 2 Şubat 2022 prestijiyle nükleer enerjiyi yeşil bir güç olarak kabul etmiştir. (10 AB üyesi ülke nükleer enerjinin “yeşil enerji” olarak kabul edilmesi çağrısında bulunmuştur “Fransa, Polonya, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Macaristan , Romanya, Slovakya ve Slovenya”)

• Hollanda ve İsveç nükleer takviyelerini açıkladılar.

• Dünyada 57’si yapım aşamasında olmak üzere çalışır durumda 422 reaktör bulunmaktadır.

• Avrupa’da işletmede 170 reaktör, yapım aşamasında 16 reaktör.

• AB elektriğinin %25’ini nükleerden karşılamaktadır.

• ABD’de 92, Fransa’da 56, Çin’de 56 ve Rusya’da 37 nükleer reaktör faaliyette.

• Macron, iklim değişikliği hedeflerini karşılamak ve enerji arzını güvence altına almak için ülkesinde yeni nükleer santraller inşa edileceğini duyurdu.

Birleşik Krallık önümüzdeki dönemde 8 NGS kuracağını açıkladı.

Güney Kore, Japonya, Fransa ve Polonya son dönemde aldıkları kararlar doğrultusunda nükleer enerjiye daha fazla yatırım yapmayı planlıyor.

haber-agin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu