Teknoloji

Google, 5 Milyar Dolarlık Davada Mahkemeye Çıkacak: Özel Sekmede Kullanıcıları Takip Etmekle Suçlandı!

İnternet dünyasının en büyük ismi olan Google, 2020 yılında kullanıcıları bilinmeyen bir sekmede dahi takip etmekle suçlanıyordu. Söz konusu suçlamada Chrome tarayıcısının dahili sekmelerdeki ziyaretlerle bilgi toplamaya devam ettiği belirtildi. Milyonlarca kullanıcıyı takip ettiği için Google’a 5 milyar dolarlık davaaçılması amaçlandı.

Bu dava günümüzde hala tartışmalı olsa da iş mahkemeye yaklaşmaya başladı. Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi Yargıcı Yvonne Gonzalez-Rogers, Google’ı şoke edecek kararalınmış.

Google mahkemede yargılanacak:

Yargıç Yvonne, Google’ın duruşmasız karar talebini reddetti. Yani tarafların sözlerine başvurarak bu davanın mahkeme aracılığıyla karara bağlanmasını istiyordu. Dava isteme sebebi ise Google gizli uyarılarının ne kadar açık ve anlaşılır olduğu hakkında.sorulardı.

Google, batı modunun kullanıcıyı hiçbir şekilde takip etmeyeceğine dair bugüne kadar herhangi bir bilgiye yer vermedi. Ancak aynı anda toplanıp toplanmadığına dair politikalarındaki cümleler pek çok kullanıcı için net değildi.

Yargıç Yvonne ayrıca, bilinmeyen modun depolanan bilgileri nasıl sınırladığı veya insanların paylaştıkları bilgileri nasıl kontrol edebilecekleri hakkında bu modun başlangıç ​​ekranındaki, arama sayfasındaki ve yardım sayfasındaki Chrome zımni beyanına, Gizlilik Politikasına ve ifadelere işaret ederek şunları söyledi:

“Bir bütün olarak ele alındığında soru, bu makalelerin, Google’ın özel olarak gezinirken kullanıcıların verilerini toplamayacağına dair geçerli bir söz teşkil edip etmediğidir.”

Google’dan bir karşı açıklama geldi:

Yargıç Yvonne’un kararının ardından bir açıklama yapan Google sözcüsü José Castañeda, şunları söyledi: karara karşı çıkmaksöylenmiş:

“Bu iddialara şiddetle karşı çıkıyoruz ve kendimizi onlara karşı şiddetle savunacağız. Chrome’daki gizli mod, etkinliğiniz tarayıcınıza veya cihazınıza kaydedilmeden web’de gezinme seçeneği sunar. Her yeni gizli sekme açtığınızda açıkça belirttiğimiz gibi, web siteleri oturumunuz sırasında göz atma etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir.”

Özetle Google, gizli modda sınırlı da olsa bilgi toplayabildiğini en başından beri söylemiş ve suçlayan kişi bunun farkında olmadığını iddia ediyor. En azından dava mahkemeye gidecek Şimdikesinleşmiş durumda.

haber-dernekpazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu