Haber

CHP’li Yontar’dan Bakan Işıkhan’a asgari ücret sorusu

CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a taban fiyatla ilgili açıklamalarda bulunarak, “Enflasyon ve hayat pahalılığı böyle devam ederse asgari ücret ne kadar artırılırsa artırılsın mazlum yine ezilenler olacaktır. Almanya ve Fransa gibi ülkelerde asgari ücretin “Ortalamanın 1.500 euro civarında olduğu düşünüldüğünde durum daha da netleşiyor. Avrupa ülkelerinde ortalama 1500 euro olan asgari ücretin ülkemizde 330 euro olduğunu nasıl değerlendiriyorsunuz?”

CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan yanıt istedi. Taban fiyatın işçilere bir iş günü için ödenen ve işçinin gıda, barınma, giyim, sağlık, ulaşım, kültür vb. Yontar, Türk-İş’in aylık geçim araştırmasına göre. Mayıs 2023’ün prestijiyle 4 kişilik bir ailenin açlığın sonunun 10 bin 360 lira, yoksulluğun sonunun ise 33 bin 750 lira olduğuna dikkat çekti.

Yontar, “Sonuç olarak bugün asgari ücret açlık sınırının 1.860 lira altında. Enflasyon ve hayat pahalılığı böyle devam ederse asgari ücret ne kadar artırılırsa artırılsın ezilen yine mazlum olacak. Asgari ücrete mahkum oldu Almanya ve Fransa gibi ülkelerde asgari ücret ortalama 1500 euro.Yontar’ın Bakan Işıkhan’a şu soruları sorduğu dikkate alındığında durum daha da netleşiyor:

“Türk-İş’in yaptığı araştırmaya göre 2023 yılı için belirlenen asgari fiyatın dört kişilik bir aile için açlık sınırının altında olması gerektiği konusunda ne düşünüyorsunuz?

Minimum fiyatın Avrupa ülkelerinde ortalama 1.500 Euro, Türkiye’de ise 330 Euro olduğunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

4 kişilik bir ailenin Türkiye kurallarında minimum 8.500 TL’lik bir ücretle sağlıklı bir yaşam sürebileceğine inanıyor musunuz?

Kaynak: ANKA / Siyaset

haber-sulakyurt.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu